Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Kyiv City Registration Department

Довідник «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку»

Опубліковано 05 листопада 2024 року о 11:45
фото

Пірнання, падіння, автомобільна аварія. У світі це три найбільш поширені причини ураження спинного мозку (УСМ). Та найчастіше зазнають травм люди, які через власну поведінку наражають себе на небезпеку. І приблизно 80% тих, хто потрапляє в нещасні випадки, які призводять до УСМ, – чоловіки віком від 15 до 30 років.

В Україні є ще четверта причина – наслідки повномасштабного російського вторгнення: багато українців, які отримали поранення, мають і ушкодження хребта, і інші бойові травми, наприклад, ампутовані нижні чи верхні кінцівки. Безумовно, такі травми ускладнюють взаємодію зі світом, але не означають кінець. Як бути далі – розповідає довідник «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку».

Його автори — шведські професори Річард Леві та Клас Халтлінг. Довідник був написаний спочатку шведською мовою, через кілька років виданий англійською, а цьогоріч перекладений та адаптований спеціально для українців.

Що важливо знати та розуміти про ураження хребта?

Це не тільки механічне ушкодження. Одразу після травми запускається ланцюгова реакція: навіть незначне защемлення або стиснення чутливих тканин призводить до утворення синців, хоча сам спинний мозок рідко буває повністю розірваним. Але активізуються руйнівні біохімічні процеси, які збільшують уражену ділянку.

Саме тому надважливо не зволікати – особливо у перші 8 годин після травми. Вчасно задіяні препарати можуть значно зменшити вторинні наслідки ураження спинного мозку.

Поспішати, але не нашкодити. Точно не варто економити хвилини під час транспортування: необережні рухи у момент переміщення травмованої людини можуть призвести до подальшої руйнації нервів і втрати функцій. У лікарні – обов’язкове рентгенівське або томографічне обстеження.

Утім, навіть найобережніші люди не застраховані від УСМ. Бо ураження може спричинити не тільки травма, а й бактеріальна чи вірусна інфекція, запалення, порушення кровотоку чи кровотеча, утворення тромбів, пухлин або вроджені дефекти.

Серед поширених міфів – люди з УСМ повністю втрачають здатність рухатися. Але насправді все залежить від рівня пошкодження спинного мозку: якщо травмована шия, то параліч або зниження чутливості можуть охоплювати як руки, так і ноги (це називається тетраплегія). Якщо травмовані сегменти спинного мозку нижче шиї, то втрата рухливості може бути тільки в ногах (це називається параплегія).

Більше про життя з УСМ – у довіднику SPINALIS. Він доступний для українських фахівців із реабілітації та відновлення, а також безпосередньо для людей з ураженням спинного мозку та їхніх рідних.

Переклад та адаптацію здійснено громадською організацією Безбар'єрність у співпраці з Уляною Пчолкіною – громадською діячкою, заступницею Голови правління ГО Група Активної Реабілітації.


Джерело



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux