Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Kyiv City Registration Department

Знати й розуміти, як створити сприятливі умови для захисників/захисниць у поверненні до цивільного життя

Опубліковано 14 липня 2024 року о 11:06
фото

Рідна людина, близький друг, колега по роботі, сусід із будинку. В усіх зараз хтось боронить Україну або повернувся з війни.

Усі ми змінюємося. Під впливом часу, набутого досвіду, сторонніх факторів. І те, що ці зміни інші іноді не хочуть прийняти, дратує. Ну правда ж?

Що має знати суспільство про колишніх військових? Що їхні зміни набагато складніші, значно серйозніші, а бажання отримати теплу підтримку, розуміння та дружнє плече не менше, ніж у цивільних. І завдання українців – знати й розуміти, як створити сприятливі умови для захисників / захисниць у поверненні до цивільного життя.

Універсальної формули допомоги не існує. Як усі люди різні, так і варіанти відновлення: комусь хочеться побути наодинці, відпочити та подумати, для іншого важливо не сидіти на місці та активно спілкуватися. Однак кожному й кожній потрібно дати можливості відновитися тим шляхом, який він або вона бачить для себе найкращим.

Більше таких рекомендацій для взаємодії з повагою до гідності та досвіду кожної людини у спеціальному розділі «Довідника безбар’єрності» – «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» та у створеному на його основі однойменному освітньому серіалі, який можна переглянути на Дія.Освіта або на YouTube «Ти як?» 

А почати варто із розуміння того, що може вирізняти людину з бойовим досвідом

1. Незручність у спілкуванні

Ветерану / ветеранці нерідко властиві замкнутість, бажання закритися від оточення. Вони можуть вважати, що тільки люди із бойовим досвідом здатні їх зрозуміти. Все це призводить до певної скутості у спілкуванні.

2. Труднощі з концентрацією та запам’ятовуванням

У бойових умовах людина недосипає, недоїдає, може отримати контузію. Під дією постійного стресу когнітивні функції знижуються: погіршується пам’ять, концентрація, здатність сприймати інформацію, навчатися тощо. Для фізичного та психологічного відновлення потрібен час.

3. Зміни в роботі, бізнесі, професії

Під час виконання завдань із захисту Батьківщини людина відчувала свою значимість. Після повернення до цивільного життя цього може не бути, а отже стає важливим знайти своє нове місце в житті. Необхідно підтримувати ці прагнення та надавати ветеранам / ветеранкам можливості для розвитку.

4. Бажання повернутися до військового життя

Буває так, що у людини після отримання бойового досвіду кардинально змінюються пріоритети. І те, що було цінним до війни, вже не відкликається. Вихід із цього незрозумілого, «чужого» життя ветерани та ветеранки бачать у поверненні до військової служби.

Освітній серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» створено з ініціативи Міністерство цифрової трансформації України у межах комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Проєкт реалізовано за підтримки Координаційний центр КМУ / Mental Health UA та ГО Безбар'єрність.


Джерело


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux